Sveriges trupp till vinter-OS 2026 i Milano Cortina

Med vinter-OS 2026 runt hörnet är det hög tid att djupdyka ned i vilka som är uttagna till att representera Sverige i det största man kan uppleva som vinteridrottare. Och i truppen hittar vi allt från debutanter till regerande OS-mästare som ska göra allt för att försvara sina guld.

Vinter-OS 2026 i Milano Cortina är bara några ynka veckor bort, och efter rekordinsatsen med 18 medaljer i Peking-OS 2022 är förväntningarna på den svenska truppen skyhöga. Sveriges trupp i sin helhet väntas bestå av runt 120 idrottare, och ska vara presenterad senast den 22 januari.
Men redan nu är många idrottare uttagna i truppen och klara för deltagande på OS. För flera av dem innebär Milano Cortina en möjlighet att försvara medaljer från Peking-OS, och för vissa kommer det att bli första gången som de tävlar i ett olympiskt vinterspel.
Vill du krydda din sportupplevelse lite extra? På vår sida för betting online finns mängder av odds att botanisera i – där kan du bland annat spela på handbolls-EM 2026 för herrar.
Den svenska truppen i ishockey
Hockeytruppen i sin helhet presenteras strax efter nyår, men redan nu är ett gäng världsklasspelare uttagna för Sverige. För första gången på länge är nämligen NHL-spelare tillgängliga för spel i OS, vilket innebär att Sverige kan ställa upp med sin starkaste OS-trupp på många år.
Svenska NHL-spelare som hittills är uttagna till OS:
- Adrian Kempe
- Gabriel Landeskog
- Lucas Raymond
- Rasmus Dahlin
- Victor Hedman
- William Nylander
Den svenska truppen i längdskidor
I skrivande stund är den svenska truppen i längdskidor inte helt klar på herrsidan, men damtruppen är spikad. Bland de uttagna finns mängder av mästerskapsrutin och många medaljfavoriter inför tävlingarna i Milano Cortina.
Jonna Sundling är en av dem. Hon tog tre medaljer på vinter-OS i Peking: guld i fristilssprint, silver i sprintstafett tillsammans med Maja Dahlqvist, och brons i stafetten.
En av de allra mest omtalade debutanterna i längdtruppen heter Alvar Myhlback och är blott 19 år men har redan gjort sig ett namn i världseliten.
Så här ser truppen i längdskidor ut just nu:
- Alvar Myhlback
- Anton Grahn
- Ebba Andersson
- Edvin Anger
- Emma Ribom
- Frida Karlsson
- Johanna Hagström
- Jonna Sundling
- Linn Svahn
- Maja Dahlqvist
- Moa Ilar
- William Poromaa
Den svenska truppen i skidskytte
En plats på herrsidan och två på damsidan ska fortfarande fyllas, men de nio skidskyttarna som hittills blivit uttagna till OS i Milano Cortina utlovar stora möjligheter till svenska medaljer.
I truppen hittar vi bland annat Elvira Öberg som tog hela tre medaljer i Peking-OS, ett guld i stafetten och två individuella silver i sprint respektive jaktstart.
Särskilt i damstafetten har Sverige goda förutsättningar till medalj i Milano Cortina, med ett vinstodds på 2.75.
På herrsidan lyckades Martin Ponsiluoma knipa ett OS-silver på masstarten 2022. Både han och Sebastian Samuelsson har visat god form på världscuptävlingarna under vintern och ska bli enormt spännande att följa i Italien.
Så här ser truppen i skidskytte ut i nuläget:
- Anna Magnusson
- Ella Halvarsson
- Elvira Öberg
- Hanna Öberg
- Jesper Nelin
- Malte Stefansson
- Martin Ponsiluoma
- Sebastian Samuelsson
- Viktor Brandt
Den svenska truppen i curling
Tio spelare är i nuläget uttagna att representera Sverige i curling på OS, och bland namnen hittar vi flera som vet vad det innebär att ta OS-medalj.
Niklas Edin är med i OS-truppen för femte gången. Som skipper i Lag Edin tog han OS-guld i Peking tillsammans med Christoffer Sundberg, Rasmus Wranå, Oskar Eriksson och Daniel Magnusson efter att ha vunnit över Storbritannien i finalen. Oddset på att de lyckas försvara guldet ligger på 7.00.
Medalj i Peking blev det även för Lag Hasselborg, då bestående av Anna Hasselborg, Sofia Mabergs, Agnes Knochenhauer och Sara McManus. Efter en seger mot Schweiz knep de bronsmedaljen för fyra år sedan, och brons blev det även för Almida de Val och Oskar Eriksson i mixed dubbel.
Så här ser curlingtruppen ut i nuläget:
- Agnes Knochenhauer
- Anna Hasselborg
- Christoffer Sundgren
- Isabella Wranå
- Johanna Heldin
- Niklas Edin
- Oskar Eriksson
- Rasmus Wranå
- Sara McManus
- Sofia Scharback
Övriga som är uttagna till vinter-OS
Även om de sporter som listats ovan antagligen är de största för svensk del, finns det givetvis många fler idrottare som kommer ställa upp i andra tävlingar än ishockey, längdskidor, skidskytte och curling. Bland dem som hittills blivit uttagna i de övriga OS-sporterna hittar vi bland annat Walter Wallberg som gjorde succé på Peking-OS och tog guld i puckelpist – något han givetvis hoppas göra även 2026.
Ytterligare en som har ett OS-guld att försvara är Sara Hector som är regerande mästare i storslalom.
Så här ser den övriga delen av OS-truppen ut i nuläget:
- Alpint: Anna Swenn Larsson, Sara Hector
- Backhoppning: Frida Westman
- Freestyle: David Mobärg, Erik Mobärg, Filip Gravenfors, Sandra Näslund, Walter Wallberg.
- Konståkning: Andreas Nordebäck
Vill du spela på vinter-OS 2026 i Milano Cortina kan du gå in på 1X2:s sida för betting på vinter-OS. Oddsen uppdateras löpande.
Om du vill läsa fler artiklar om sport hittar du mängder av texter och analyser från våra experter under Sportnyheter.